Tel Avivas keliais sakiniais

Vakar manęs eilinį kartą klausė, ar patinka Tel Avivas. Kadangi klausimai paprastai būna identiški, tik skiriasi eiliškumas, paprastai turiu pasiruošusi keletą istorijų, kurias „atpilu“ atsiribojusi, galvodama apie ką nors kita, tokios jos įprastos. Susipažindama su izraeliečiais, jaučiuosi lyg tapusi sociologinės apklausos respondente (labai įdomu, nes juk pati atvykau čia apklausinėti žmonių). Net dirbdama tokių apklausų asistente skirtingiems žmonėms taip identiškai neuždavinėjau klausimų. Draugėms Lietuvoje pasakojau, kad labai pasiilgstu įdomių užklausimų. Pavyzdžiui, Gioteborge susipažinau su vienu švedu, kuris, sužinojęs, iš kur atvykau ir ką ten veikiu, paklausė: „Kokie du dalykai gyvenime padarė tave tavimi?“ Bet čia, žinoma, išimtis bet kurioje šalyje. Tik reikia pažymėti, kad Švedijoje niekas neklausė, kodėl pasirinkau Švediją (išskyrus vieną vaikiną, kuris pagal išvaizdą nusprendė, jog esu Pietų europietė, ir stebėjosi, kokio velnio kraustytis ten, kur taip šalta). Galbūt Švedijoje, kaip ir Japonijoje, visuomenė pasitiki savo švietimo sistema, tiki jos patrauklumu pasaulyje, ir visiškai nesistebi, kad kažkas nori būti tos švietimo sistemos dalis. Vengrijoje daugelis žmonių žino CEU ir taip pat supranta, kad kažkas nori ten studijuoti. Iš tiesų akademiniai žmonės mobilūs, ir laikas prie to priprasti visoms šalims.

Kita vertus, jau supratau, kad šiuo klausimu diplomatiškesni izraeliečiai tikisi, jog užrepuosiu: „Nes aš ir tu vieno krau… vieno kraujo“, pasakysiu, kad priklausau tai pačiai genčiai, noriu čia pasilikti ir auginti vaikus. Jiems dažnai galvoje netelpa, kad šimtams žmonių pasaulyje Izraelis yra valstybė kaip ir visos kitos. Bent jau man tai tikrai.

Taigi atpilinėju politkorektiškas, lakuotas, pakvėpintas ir supakuotas istorijas: „Na, pasirinkau Izraelį dėl to, kad jis jau kurį laiką man buvo įdomus, turiu čia akademinių interesų, o čia dar stipendija pasitaikė… Mano studijų kryptyje svarbu lyginti įvairias visuomenes…“ „Ne, mano programa – tai ne magistras ir ne bakalauras, tai speciali tyrimų programa, kurioje reikia  atlikti tyrimą, o paskaitų lankyti nereikia.“ „Na, hm, Izraelyje man patinka klimatas, jūra… smagu.“ Nemeluoju, bet kartu ir neatskleidžiu visų gelmių, dilemų ir subtilybių. Iš tiesų norėjosi kažkur ištrūkti ir dar kiek pasitobulinti, o Izraelis mano minčių žemėlapyje buvo prismeigtas smeigtuku jau kurį laiką. Apie daugiau laiko praleidimą ten susimąsčiau, kai Budapešte daug įvairių ženklų ėmė rodyti į šią valstybę. Mano programa išties yra tyrimų programa, kuri nesuteikia laipsnio, bet man jo ir nebereikia, o Izraelyje man gera labiausiai tada, kai būnu anapus kultūros ir visuomenės įpročių.

Aš nieko prieš pasakoti apie save, bet susipažinimas man turi būti abipusis. Man norisi turėti galimybę į kiekvieną klausimą atsiliepti „O tu?“ Tačiau susipažinimas su izraeliečiais – tai kaip registravimasis socialiniame internetiniame tinkle: pirmiausia – bazinė informacija, o po to jau galima pasidomėti tavo pomėgiais, mėgstamais filmais ir pan. (B., susipažinusi su vienu anglų kalboje neblizgančiu japonu, skundėsi, kad jis netgi tarp pirmųjų klausimų teiravosi, ar ji turinti brolių ar seserų – kitaip tariant, uždavinėjo tuos klausimus, kuriuos atsiminė buvus anglų kalbos vadovėlyje. Bet statistinis telavivietis angliškai kalba tikrai geriau). Jei pokalbis iki tol nenutrūksta. Kartais man smalsu, kaip reaguotų izraeliečiai, jei „apsimesčiau šlanga“ ir bumerangu grąžinčiau jų klausimus jiems patiems. Ką jie sakytų?
– Labas, kuo tu vardu?
– … O tu?
– … Iš kur tu?
– …, o tu?
– Na, kaip, iš čia gi… Ką čia veiki?
– …, o tu?
– Na, gyvenu, ką nesimato? O palauk, kaip sugalvojai pasirinkti Izraelį?
– …, o tu?
– Aš jo niekad nepasirinkau, aš čia gyvenu… Tu žydė?
– …, o tu?
– Tai ne, negi arabas, blyn. Kiek laiko čia būsi?
– …, o tu?
– Kaip tai? Aš gi čia gyvenu, blyn.
– Ir visada gyvensi, neemigruosi?
– O ko emigruot?
– O ko man reikėjo emigruot?
– Tai tavo gimtoji kalba – rusų?
– …, o tavo? [tik akivaizdžiai nerusakalbiams izraeliečiams]
– Ne, nu, kodėl turėtų būti? Na, ir ką gi manai apie Izraelį?
– …, o tu?

Čia galėtų prasidėti prasmingas ir turiningas pokalbis, iš kurio sužinočiau daug naujo apie visuomenę. Slenge galėtų atsirasti tokia frazė „laužti Dekartą“.

Žinoma, vietomis šaržuoju, bet bandant įsivaizduoti atsakymus į tuos iš pažiūros absurdiškus, bet iš tiesų gana konstruktyviai provokuojančius klausimus, suėmė toks juokas, kad net paspringau vandens gurkšniu. Kitą kartą susipažįstant būtinai reikės taip padaryti. O jei kas įsižeis, atsiprašysiu ir pasiteisinsiu, kad esą gavau saulės smūgį.

Lengvesne nata: šis tinklalapis turi geriausias pasaulyje kategorijų antraštes. Vienas jų sraipsnelis buvo apie tai, kaip duoti atsaką spameriams. Išbandžiau jų rekomenduotą tinklalapį, kur įrašai produkto pavadinimą, kam jis, prieš ką, ir koks tavo vardas. Įrašiau: produktas – blabloscope, paskirtis – seeing stars, naudojamas prieš – boredom, vardas – scoper. Sugeneravo tokią žinutę:

DO YOU FEEL B0R3D0M?

---------------------------------------------------------------
N0 MORE! those times are over. GET INSTANT SEEING STARS 100%!!!!
Did you ever think..... it doesnt w0rk!?
Now it does! Read on--Blabloscope2000(TM) this will help you GUARANTEED

My friends told me: "boredom boredom" to which I had one reply
SEEING STARS 24 Hours
ONLY with our Blabloscope2000(TM)!!!
Dr. Scoper says: "I saw it work like magic." (Scoper is TRUSTED source
in the field.)

Try it for free NOW!
JUST $99... to good to be troo? I thouhgt s0 too  ....at first.
Try it now. CLICK HERE
www.buy-blabloscope2000.com

Juokiausi iki ašarų...

1 komentaras apie “Tel Avivas keliais sakiniais

  1. Judita

    Jei pavyks toki pokalbi kada pravesti, parasyk, kaip sekesi 🙂 labai labai idomu!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.