Kuo bėdavojasi visuomenė

Sužvejojau PEW tyrimo rezultatus ir sužinojau, kad:

a) Tik pusė Lietuvos visuomenės mano, kad perėjimas į kapitalizmą buvo gera mintis. Kaip klausi, taip ir atsakys. Dedu pliusą Lietuvos visuomenei, kad per dvidešimt metų suprato, kas yra kapitalizmas. Vengrijoje prokapitalistinis entuziazmas sumažėjo beveik dvigubai.

b) Blogiau tai, kad Lietuva iš šešių tirtų ES valstybių mažiausiai džiaugiasi daugiapartine sistema. Vengrijoje tik kas ketvirtas patenkintas tuo, kaip veikia demokratija tenai – oooi, kaip nesistebiu 🙂

c) Trys ketvirčiai Lietuvoje ir Vengrijoje mano, kad pagrindinė nacionalinė problema – korupcija.

d) Čekijoj kas ketvirtas nemėgsta vokiečių, Lietuvoje iš visų etninių grupių labiausiai nemėgsta žydų, o Ukrainoje beveik kas penktas negali pakęsti tadžikų. Oho… Absoliuti dauguma Čekijoje ir Slovakijoje neigiamai nusistačiusi prieš romus.

Labai suintrigavo, kuo ukrainiečiams užkliūva tadžikai. Bet turbūt šį mano nusistebėjimą reikėtų savikritiškai interpretuoti kaip anekdoto apie juodaodį ir voverę variantą 🙁

6 komentarai apie “Kuo bėdavojasi visuomenė

 1. Daiva Įrašo autorius(-ė)

  Na, ne juoke gi esmė… Taip, Seimo (ir Delfio) McCarthy’izmas kraupinantis. Ir man susidaro vaizdas, kad Seimo nariai skaitė Delfį, o ne Lrytą (vieša paslaptis, kad Seimo nariai skaito Delfį savo laptopuose, kai nuobodžiauja per posėdžius). Nes formuluotės ištrauktos iš konteksto, kaip ir Delfi žinutėje.

  Talibanėlis – gražiai pasakyta 🙂

 2. Daiva Įrašo autorius(-ė)

  @ vimbrasas
  O aš kaip tik nesistebiu dėl požiūrio į žydus. Nieko naujo nepasakysiu, bet žydų stereotipas išsiskiria savo prieštaringumu: Europos visuomenėms jie kapitalistai ir komunistai, konservatyvūs savo religijoj ir ateistai, „pavojingai“ integruoti ir besilaikantys „meinstryminės“ visuomenės paribių… Keisčiausia tai, kad niekas nejaučia šito prieštaravimo. Tas pats žmogus panirš ir dėl žydų dalyvavimo neva sovietinių partizanų veikloje, ir dėl kitų žydų sukaupto turto ar įtakos. O Lietuvoje kasdien girdime daug dalinių tiesų. Pavyzdžiui, daug kas nesigaudo situacijoj dėl žydų turto ir mano, kad LŽB ir ko prašo kažkokių išskirtinių teisių, nors visos kitos religinės bendruomenės seniai turtą atgavo. Dalinės tiesos ar akivaizdus melas išsakomi ir kalbant apie prosovietinius partizanus, kad pakurstytų emocijas. Apskritai pasiskaičius spaudos ir pasiklausius žmonių, gali pagalvoti, kad kiekviena/s žydas/ė atstovauja „visumai“.

  Vengrijoje tas pats, tik dar intensyviau beigi agresyviau. Kapitalizmas ir komunizmas, čionykštiškumas ir „užsienietiškumas“ (stebėjau nacionalistinę demonstraciją, kurioje šaukė „žydai – namo į Izraelį“, nors šaukusiųjų tėvai galėjo būti atvykę iš Transilvanijos, o daugelio Vengrijos žydų šeimos – turėti keliolikos kartų istoriją šioje šalyje) yra pagrindiniai neapykantos motyvai. Tik vengrams visada labiau kliūva romai. Dar vienas skirtumas – Budapešte kiekvienam žingsny žydiški kabakai, koncertai, etc, nemažai savo tapatybę atvirai deklaruojančių žmonių, o Lietuvoj įvaizdžiai dažniausiai formuojami tik iš žiniasklaidos, be jokios asmeninės patirties.

  Beje, įdomus nutikimas pusiau į temą. Vienas izraelietis pasakoja: „Mes apie Siriją ir Iraną girdim tik iš žiniasklaidos, kad uuuu, baisuuuu… Bet va, sutinku europiečių, kurie pasakoja, kad jie ten keliavo, nieko jiem nenutiko, ir kad ten, tiesą sakant, faini žmonės gyvena…“ 🙂

 3. vimbrasas

  heh, aš irgi norėjau klausti anekdoto.
  mane labiausiai nustebino požiūris į žydus. jie kažkuo kliūva daugiau nei trečdaliui lietuvių :/ man tai mįslė…

 4. Daiva Įrašo autorius(-ė)

  Na, anekdotas toks: „Tikras skinas turi per savo gyvenimą nužudyt bent vieną juodaodį ir voverę“. Reakcija į teiginį: „O kodėl voverę?“ Tai rodo mūsų nejautrumą. Maždaug, kodėl kažkas norėtų skriausti juodaodį, galim įsivaizduoti, o kuo dėta vargšė voverė? Nors realiai abu motyvai žudyti turėtų būti vienodai šokiruojantys. Tai anekdotas-provokacija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.