Advokatas mano, kad žydai vienu balsu reikalavo turto, o neonaciai jį gynė

Štai kokia naujiena apie neonacių maršo dalyvį. Iš studento galima būtų tikėtis aukštesnio intelekto ir susigaudymo (pvz., kas per socialinis vienetas „žydai“ ir kas jo vardu kalba, arba kam jau buvo grąžintas turtas, o kam ne Lietuvoje). Na, bet tiek to. Naciūkščio elgesys manęs nestebina. Daug kraupesnis yra advokato pasisakymas:

„Jis rodė neapykantą žydams tik dėl to, kad jie reikalauja grąžinti turtą“, – advokato teigimu, J. Liagas elgėsi „kaip tikras Lietuvos patriotas“.

Kadangi esu ištikima B.Latour’o pasekėja, pasakysiu jo žodynu: Lietuva nuo elito iki neturtingų visuomenės narių pilna pastangų iš abstrakčios, daugelio individualioje patirtyje jokio pagrindo neturinčios sąvokos „žydai“ lipdyti Leviataną – mitinę būtybę, kurią T.Hobbes’as pasitelkė valstybei pavaizduoti. Esmė tokia (savais žodžiais). Leviatanas yra, viena vertus, beasmenis. Jam negali paskambinti ir paprašyti su juo pasikalbėti. Leviatanas sudarytas iš asmenų, bet pats nėra asmuo. Kad būtų aiškiau, štai klasikinis jo paveikslas, kurį radau internete:

Leviatanas

Leviatanas

Kita vertus, Leviatanas yra tarsi viršesnis už jį sudarančius žmogeliukus, kalba vienu balsu, slepia ir neigia įvairovę savo viduje. Hobbes’as neišplėtojo, kaip Leviatanas atsiranda kaip toks. Auksinė Latour’o mintis, kuria vadovaujasi tiek teorijoje, tiek praktikoje (žurnalistikoje) yra tai, kad Leviatanas neegzistuoja tiesiog kaip toks, kaip natūralus faktas. Jis, kaip matome paveikslėlyje, turi galvą ir yra struktūriškai ne kitoks kaip jį sudarantys žmonės. Leviatanas atsiranda tik todėl, kad tam tikri individai deda visas pastangas klijuoti kitus individus į Leviatano kūną. Tai daroma per įpročius, kultūrines praktikas, prievartą, ideologiją, įkalbinėjimą, naudą, etc. Taigi Latour’o teorija paneigia tiek metodologinį individualizmą (teigiantį, kad nėra supra-individualių darinių, tik individai, o visa kita – jų ir jų veiksmų suma), tiek metodologinį holizmą (kuriame dažnai socialiniai reiškiniai ir objektai tiesiog egzistuoj), nes pagal ją socialiniai reiškiniai bei objektai yra pagaminami. Pastangos, galia, įpročiai ir kas tik nori pasitelkiami, kad Leviatanas turėtų tą vieną balsą, o daugybė individų atrodytų kaip jo dalys.

Šiuo atveju Leviatanas kuriamas iš išorės. Nesigilinama, kas prašo turto, kas neprašo, kas gyvena Lietuvoj, o kas užsieny, kas kalba ir kieno vardu, ir ar visi, kas kalba, tarpusavy koordinuojasi. Tikėti Leviatanu – atleistina žmogui, kuris žinias gauna iš gandų. Bet advokatui?..

Kita tema. Vienas naujas pažįstamas užrodė statistiką, kad Lietuva ne tik pirmauja pasauly pagal savižudybių skaičių, ką visi žinom, bet ir, pasirodo, pirmauja ES pagal nužudymų skaičių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.